V oblasti jízdy a jednotlivých dovedností za volantem muži a ženy odjakživa vedou válku. A přestože se terčem vtipů staly právě zástupkyně něžnějšího pokolení, statistiky nepustí. Dámy jezdí zodpovědněji, nevrhají se do nebezpečných situací a dokáží si uhlídat nohu na plynovém pedálu. Jak je to však s parkováním? Některé nové zjištění vědců vás možná překvapí.
Ženy trumfly mužů už dříve
O mimořádně překvapení se dámy za volantem postarali před pěti lety, kdy ve Velké Británii proběhla studia řidičských dovedností u obou pohlaví. Jejím cílem bylo zjistit, kdo dokáže lépe zaparkovat a získat více bodů. Z testu vzešly vítězně právě ženy, které měly navrch v následujících oblastech:
• dokázali auto lépe vycentrovat mezi dvěma čarami
• dokázali najít lepší místo k parkování
• před začátkem každého manévru se dokázali přesněji vyrovnat
• při couvání mezi dvě čáry dokázali lépe uvést do praxe metodu instruktora
Muži se projevily jako zručnější řidiči pouze v případě, že parkovali ve směru jízdy, čili necouvali. Celkově si za volantem více věřili, ale pokud zastavili mezi dvěma čarami nakřivo, prokázaly menší ochotu narovnat se. Z celkových 20 bodů tak dámy získaly 13,4 a muži o více než jeden bod méně – 12,3.
Dámy to mají přece jen o něco těžší
Zatímco řidičské dovednosti jsou u mužů vyrovnané během celého roku, schopnost dobře zaparkovat u žen podléhá hormonálním změnám. K takovému překvapivému závěru přišla nejnovější studie, která se zaměřila na funkci estrogenu a progesteronu. Právě tyto dva hormony totiž neovlivňují pouze schopnost reprodukce, ale ovlivňují také na mozek a celkové chování žen – včetně jejich umění řídit motorové vozidlo.
Co se v průběhu měsíce děje?
V jeden den vklouznete mezi dvě auta s lehkostí krasobruslařky, ale už o týden vás totéž místo pořádně vytrápiť? Pokud jste při parkování vyzkoušeli už tucet manévrů a stále to není ono, zkontrolujte si kalendář. Takové úkoly totiž ženy zvládají mnohem snazší, když je jejich hladina estrogenu nejnižší, čili během menstruace. Dochází k tomu proto, že jejich mozek dokáže více vytěžit z malého množství testosteronu. Právě tento mužský hormon je spojen se zvýšenou schopností odhadnout prostor a vzdálenost. Naopak, nejtěžším obdobím je v tomto směru ovulace, kdy hladina estrogenu vrcholí a účinek testosteronu je v útlumu. Tehdy si pro jistotu zapište i sektor a číslo parkovacího místa, protože by se vám snadno mohlo stát, že svého čtyřkolového oře budete hledat mnohem déle.
Nervozita ohlašuje menopauzu
Trouby, nadáváte a rozhazujete rukama? Agresivita za volantem je typická pro muže, přičemž za ni vděčí své DNA. V žilách jim totiž koluje až 20-násobně více testosteronu a staré instinkty pocházející z jejich úlohy lovce. Avšak jakmile ženy dosáhnou menopauzu, vše se u nich mění. Hladina estrogenu klesá, což umožňuje testosteronu ovlivňovat ženské chování. Do popředí se tak dostává asertivita, častokrát i pořádně ostrý slovník či nervózní gesta.
Zlepšete si reakce díky žvýkačkám
Testosteron začíná klesat kolem 17. dne menstruačního cyklu, kdy pozvolna stoupá hladina progesteronu. Tento hormon sice ženám pomáhá uvolnit se, ale současně výrazným způsobem zhoršuje jejich reakční čas. Abyste tedy na semaforu „neprespali“ zelenou, vědci doporučují sáhnout po žvýkačkách. Pokud totiž zapojíme žvýkací svaly, aktivuje se ta část mozku, která je zodpovědná za vnímání pohybu. Mnohem rychleji si tak všimnete auta, která se řadí z jednoho pruhu do druhého.
Zdroj: ZOZNAM.SK