Každý den je vezmeme do rukou několikrát, provází nás na výlety, na cestě do práce i za povinnostmi. Co ale dělat, když se poškodí?
Nešetrné zacházení
Spočítali jste si někdy, kolikrát během jednoho dne vezmete klíče do ruky a zase je odložíte, což ne vždy je úplně šetrnou formou? Asi každý z nás má onen návyk, že při vstupu domů nebo do kanceláře klíče od auta spíše hodíme na stůl či poličku, než abychom je jemně uložili na místo. To je v pořádku, autoklíče jsou na podobné zacházení vyvíjené a většinou jim nevadí, přesto se může stát, že se poškodí. Pak bychom ale neměli moc dlouho otálet s opravou, zvlášť, pokud máme vystřelovací klíč a plastová krytka je naštípnutá nebo se jí kus odlomil. Může to totiž znamenat omezení některých funkcí, klíč nepůjde schovat zpět či ho naopak nedokážeme dostat ven. Výměna plastového krytu není nijak složitá, potřebujete pouze znát typ vozidla, jeho značku a rok výroby. I mezi jednotlivými modely se mohou klíče lišit.
Potřebná oprava
Poškodit se ale může planžeta, která se z plastového krytu vylomí. Vůz s takovým klíčem sice nejspíš nastartovat půjde, ale pohodlné to nebude. Nahradit lze i samotnou planžetu a opět tak mít funkční klíč od auta. Při jakémkoli poškození s opravou dlouho neotálejte, v plastové krytce je totiž ukryto také dálkové ovládání centrálního zamykání, čip s kódy pro imobilizér a další funkce, které na první pohled nevidíme. Drobné poškození zvenku tak může být velkým poškozením uvnitř, což zjistíme až v momentu, kdy stojíme u auta a nemůžeme se do něj dostat.
Pokud tak máme jakoukoli pochybnost i o drobném poškození, je lepší vyhledat profesionální firmu, která se postará o opravu. Ušetříme si případné problémy v budoucnu a samozřejmě i peněženku, protože větší opravy nebo výroba nových klíčů je dražší než rychlá výměna některého z komponentů.