Život s atopií není žádný med, a jakmile udeří zima, může se stav pokožky ještě o něco zhoršit. Pro atopiky jde o vůbec nenáročnější období a nezbývá jim, než se řídit určitými zásadami. Pokud se vám ekzém objevil teprve nedávno a cítíte, že se jeho projevy stupňují, nepřestávejte číst. Prozradíme vám, jak se s nepříjemnou fází roku vypořádat pokud možno bez větší úhony.
Hydratace pokožky úzce souvisí s podmínkami okolního prostředí. Kombinace studeného vzduchu, změny vlhkosti a nástupu mrazů kůži nijak zvlášť nesvědčí. A není tajemstvím, že ji chlad nadměrně vysušuje.
Na celkové kvalitě pokožky se negativně podepisují vlivy jako sníh, vítr, déšť i mráz. Kromě počasí však nejsou žádoucí ani časté teplotní výkyvy.
V zimě nejvíce trpí tvář a ruce. Vysušování probíhá mnohem intenzivněji než v létě, a proto je nezbytná důkladná hydratace. Obavy z toho, že hydratovaná pokožka rychleji promrzne a snadno popraská, nejsou na místě – jde o jeden z častých mýtů, které se odborníci snaží vyvracet.
Nezapomeňte proto používat vhodně zvolený krém na suchou pokožku. V zimě se vám bude hodit ještě více než kdy jindy. K nejlépe hodnoceným produktům pro atopiky a majitele suché pokožky patří kosmetika Atoderm od BIODERMY.
Počasí neovlivníte, klima ve své domácnosti ano
Počasí má na pokožku nesporný vliv, ale pokud si netykáte s matkou přírodou, budete muset vydržet do jara. Přesto nějakou moc máte – můžete zabezpečit příjemné klima u sebe doma. Zásadní vliv na celkovou pohodu má vliv vlhkost v interiéru.
Problém představuje vytápění, respektive přetápění. Pro lepší představu: jakmile klesne venkovní teplota na 0 °C, vlhkost vzduchu v místnosti vytápěné na 23 °C klesne na cca 13 %. Ideální stav se přitom nachází v rozmezí 40 – 60 %. Vysušený vzduch je „agresivní“ a snaží se chybějící vlhkost získat z okolí. Kromě rostlin, stěn a nábytku také z pokožky, což je příčinou nadměrného vysušování.
Jak dosáhnout optimální vlhkosti vzduchu?
Způsobů, jak zvlhčit vzduch v domácnosti, je mnoho. Pokud jde o jednorázovou záležitost (např. zapomenete vypnout topení), položte na radiátory mokré ručníky, případně do jejich okolí rozmístěte misky s vodou.
V případě permanentně vysušeného vzduchu je vhodné zvážit pořízení kvalitního zvlhčovače. Interiér potřebuje až několik litrů vody denně a mokré ručníky skutečně nejsou vhodným trvalým řešením.
Nabídka zvlhčovačů je široká a principy fungování jednotlivých zařízení se liší. Pořízení zvlhčovače přesto nemusí příliš zatížit rozpočet – ty nejlevnější pracující na ultrazvukovém principu stojí pár set korun. Jsou tiché, energeticky úsporné a poměrně účinné.
S nastolením lepšího klimatu může pomoct také časté větrání. Mělo by probíhat krátce, ale intenzivně.