Mnoho z nás každý rok marně přemýšlí, čím obdarovat své blízké. Je hezké, pokud známe jejich koníčky, přesto však často tápeme, co by jim udělalo radost. Technika, která umí v jejich zálibě či zaměstnání pomoci, je ale vždy sázkou na jistotu.
Když není vidět
Většina z nás spoléhá především na své oči. Co vidíme, to umíme zpracovat, poznat velikost, barvu, tvar a podle toho se zachovat. Když ale nemáme k dispozici možnost spolehnout se na své oči, jsme v koncích. Nejen v noci, ale i při různých kontrolách a zjišťování stavu pak musí nastoupit technika, která pomůže vidět to, co naše oči ne. Oblíbené jsou termokamery u myslivců a lesníků, lovců a také v různých outdoor hrách. Když tak máme doma nadšence do těchto zálib, máme jistotu, že termokamera mu udělá radost. Využití pro tyto měřicí přístroje se ale neomezuje jen na hry nebo myslivost, naopak umí pomoci i v mnoha jiných oblastech. Využívají je správci domů, protože mohou v domech odhalit případné úniky tepla, což by mohlo ukazovat na poruchu elektrické izolace a zvýšené riziko požáru. A naopak díky zvýšené vlhkosti ve zdivu pomohou určit místa, která jsou ohrožena nebo již postižena plísní, která ale zatím není okem viditelná. Předchází tak zbytečným problémům a rizikům.
Pro záchranu života
Termokamery používají také záchranné složky a dobrovolníci při vyhledávání osob v terénu, ohnisek požárů i ke kontrole potrubí. Každá živá bytost i předmět totiž má určitou teplotu a vlhkost, což okem vidět nemůžeme, ale infrakamery ano. Ty umí rozpoznat a zpracovat elektromagnetické záření, jednoduše řešeno. Zaznamenají vlnovou délku infračerveného záření a tak rozlišují teplotu. Abychom pak mohli výsledky vidět, převede je graficky do barevných obrazů. Převládající červená, modrá a žlutá je pak již pro naše oči viditelná a také pochopitelná. Červená tečka uprostřed tmavé plochy tak znamená něco nebo někoho, kdo má vyšší teplotu než okolí.
Technických dárků není pro nadšence nikdy dost, zvlášť když mohou pomoci zachránit život nebo ulehčit vyhledávání rizik.