Objevily se na vaší hlavě první šedivé vlasy? Není důvod k panice! Tento proces sice skutečně patří k projevům stárnutí a je mimo jiné symbolem moudrosti a rozvážnosti, to ovšem rozhodně neznamená, že si musíte nasadit teplé papuče a skoupit v trafice všechny křížovky. Pár šedivých vlasů na hlavě vám energii do života určitě neubere.
Šedivění vlasů je věcí zcela přirozenou. Jako člověk stárne, vlasy mu postupně šednou až nakonec zcela zbělají. V jakém věku samotné šedivění začne, to je dáno geneticky. U většiny populace ale platí, že v padesáti je hlava pokryta šedivými vlasy zhruba na polovinu. Ty první se ale objevují často už po dosažení třicítky. Většina z nás reaguje na první šediny přirozeně zděšením, ovšem není třeba se strachovat, díky barvám na vlasy dnes můžeme předstírat mládí až do vysokého věku.
S přibývajícím věkem se na hlavě každého z nás začnou stále častěji objevovat šedivé, či dokonce úplně bílé vlasy. U někoho dříve, u někoho později, ale vyhnout se tomu tak či tak nedá.
Barva vlasů je ovlivňována pigmentem melaninem, který se nachází ve vlasové kůře. Šedivění vlasů je pak způsobeno právě ztrátou melaninu z vlasové kůry, konkrétně poklesem jeho produkce ve vlasové papile. Pokud se produkce melaninu ukončí celkem, je vlas bílý. Šedé vlasy obsahují stále ještě malé množství melaninu rozptýleného po celé délce.
Existují dva druhy melaninu – eumelanin, který pohlcuje více světla a vytváří hnědé až černé odstíny barvy vlasů (čím více eumelaninu ve vlasech, tím tmavší odstín a sytější barva), a feomelanin, který světlo více odráží a vytváří žltoblonďaté, rezavé až červené odstíny barvy vlasů. Ve vlasech jsou obsaženy oba druhy, a kombinace jejich množství a způsob rozložení jsou právě ony klíčové faktory rozhodující o výsledné barvě vlasů.
Šedivění může být i záležitostí lokální, a to v případech silného úderu na hlavu – takového, že v jeho místě byly melanocyty poškozeny a přestaly pracovat. Podle jiné teorie je příčinou šok nebo nemoc, kterou dotyčná osoba přežila a která z nějakého důvodu „vypnula“ melanocyty na určitém místě.
Zajímavé je, že šedivé vlasy a vousy rostou rychleji než ty barevné. Pokud jde o vlasy, za šest týdnů vyroste šedý vlas o 16 milimetrů, zatímco pigmentovaný „jen“ o 14,8 milimetru.
Chcete zamaskovat první šediny? Žádný problém! Díky barvám na vlasy (ale i dalším prostředkem) máme dnes mnoho možností. Nejlépe se k překrytí šedivých vlasů hodí permanentní a dobře kryjící semipermanentní barvy, které mají vysokou krycí schopnost a jsou trvanlivé.
Obecně se doporučuje použít o stupeň světlejší barvu vlasů, než jste měli za mlada. Výrazně tmavší barva se většinou hodí jen do určitého věku. S věkem se totiž mění nejen kvalita vlasů, ale i jejich barva, a také pokožka zesvětluje, ztrácí pružnost a lesk. Tmavá barva vlasů pak vypadá ostře a nepřirozeně.