Když potřebujeme opravit poličku nebo vyrobit novou skříňku ze dřeva, neobejdeme se bez jeho očištění. Stačí jen párkrát přejet smirkovým papírem a drobný dřevní prach a piliny jsou všude. Co s nimi dělají ve velkých provozech dřevozpracujících závodů, kde jich mají mnohem více?
Bez pilin i prachu
V malé dílně v koutě zahrady musíme udržovat pořádek, abychom se tam mohli vůbec hnout. Ve velkých závodech je princip úplně stejný. Když bude pilin hodně, stroje nebudou moci pracovat a ani se nebude dát po hale pohybovat. Kromě nepořádku a pozastavení výroby však při neuklízení prachu a pilin hrozí také riziko výbuchu. Jemný dřevní prach může ve větší vrstvě pomáhat vzniknout prostředí, které je velmi náchylné k výbuchu nebo požáru. Odsávání pilin a prachu je tak velmi důležité pro ochranu provozu i samotných zaměstnanců.
Řešení i na zimu
Málokdy nás napadne, když si domů neseme nový stolek nebo nám přivezou kus nábytku, jakou dlouhou cestu za sebou dřevo má a kolika technologiemi muselo projít. Ty na sebe většinou navazují, proto bývá v halách několik různých strojů v provozu současně, což s sebou nese i větší riziko ukládání prachu. V takových místech se využívá centrální odsávání. Vytvoří se skupiny strojů podle potřebného odsávacího výkonu, a ty se pak spojí s centrálním odsávacím zařízením s filtrací. V zimě mohou ve specifických provozech filtrační systémy představovat problém. Piliny mohou být mokré a při nízkých teplotách může filtrační médium nasáklé vodou zamrzat, což omezí jeho funkčnost. Pak je vhodnější použít do takových provozů cyklónové odlučovače, které pro odloučení prachu a pilin využívají odstředivou sílu. Směs vzduchu a pilin rotuje uvnitř odlučovače kolem osy, piliny sklouznou dolů vlivem gravitace a vzduch naopak odchází vrchní částí.
Piliny, které se z dřevozpracujících provozů odsají, nekončí na skládce. Většinou jsou pomocí šnekového dopravníku odvedeny pro další zpracování, například pro výrobu dřevěných briket a pelet nebo do podestýlek pro zvířata.