Bitcoin vznikl jako vůbec první úspěšná kryptoměna v roce 2009. Od svého spuštění zažil rapidní nárůsty i propady cen. Co stojí za jeho nestabilitou a jak ovlivňuje ostatní kryptoměny?
Co ovlivňuje cenu Bitcoinu?
Ačkoliv po Bitcoinu vznikly stovky jiných kryptoměn, Litecoin byl například jeden z prvních altcoinů, žádný z nich nedosáhl jeho popularity nebo zastoupení na trhu. Volatilita ceny Bitcoinu navíc ovlivňuje i ostatní kryptoměny.
Hodnota Bitcoinu dosáhla minulý rok rekordních 65 000 dolarů, což je v porovnání s nynějšími 22 500 dolary poměrně velký rozdíl (červenec 2021). U kryptoměn to však není až tak překvapující.
Podle Investopedia je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňující cenu Bitcoinu nabídka a poptávka. Poptávka po Bitcoinu je jeden z důvodů, proč má vůbec nějakou hodnotu. Bitcoinu má totiž omezené množství, nikdy ho nebude více než 21 milionů.
Hodnota Bitcoinu je proto ovlivněna tím, jak velký je o něj zájem. Cena Bitcoinu se však také odvíjí od současné situace na trhu.
Názory expertů také mohou vést k většímu zájmu nebo naopak skepticismu investorů.
Hodnota Bitcoinu například většinou aspoň krátkodobě spadne v době, kdy se více mluví o regulaci kryptoměn. Bitcoin zažil takový propad v roce 2021, když Čína oznámila, že těžení Bitcoinu a jakékoliv transakce pomocí kryptoměn jsou nelegální.
Hodnoty Bitcoinu se tedy hlavně odvíjí od zájmu investorů, nově zavedených regulací a debat, které se okolo Bitcoinu vedou. Jelikož jsou kryptoměny teprve na začátku svého vývoje, je těžké odhadnout, zda u nich je vůbec možné dosáhnout aspoň nějaké stability. Bitcoin a jiné kryptoměny jsou doposud příliš volatilní na to, aby mohly být vnímány jako uchovatelé hodnoty. Jako investoři tedy musíte být při investování opatrní a počítat s tím, že můžete své investované peníze ztratit.