Máte pocit, že se vaše domácí lékárnička během letních měsíců znatelně smrskla? Bohužel jde s největší pravděpodobností o stav přechodný, a pokud nechcete shánět vhodné léky proti nachlazení a chřipce na poslední chvíli, udělejte si užitečný nákupní seznam už teď. Ušetříte tak čas, finance i zdraví.
Léky bez předpisu při horečce
Jde o jednu z nejprodávanějších skupin léků v zimním období. Věděli jste však, že tyto léky bez předpisu často užíváme zbytečně? Zvýšená teplota do 38°C je totiž přirozený obranný projev organismu, jehož potlačení je nežádoucí – léčbu tím zpomalíte, nikoliv urychlíte. Naopak horečku nad 39°C je třeba okamžitě řešit. Z domácích prostředků jsou vhodné studené zábaly a obklady, z těch lékárenských je pak doporučeno střídání paracetamolu a ibalginu (tedy kombinace dvou léčivých prostředků) přibližně po čtyřech hodinách.
Kašel a bolest v krku – volně prodejná léčiva
A co dělat, když se pro samou bolest nemůžete najíst nebo vám záchvaty kašle brání ve spánku? První pomocí z domácích prostředků při bolesti v krku je slaná voda (kloktání) nebo lžička medu. Jsou-li neúčinné, mohou nastoupit volně prodejná léčiva jako pastilky, spreje nebo kloktadla. U kašle je třeba rozlišovat jeho druh: suchý nebo vlhký. Nikdy nelze užívat oba typy přípravků najednou „pro jistotu.“ Jedinou možnou úpravou jsou denní přípravky na odkašlávání a noční na tlumení kašle.
Další volně prodejné léky při nachlazení
A nesmíme zapomenout ani na ucpaný nos a rýmu. Vhodná je zejména inhalace slané vody nebo přípravky s mořskou vodou ve spreji. Poslední skupinou obtíží, která nás při uvedených onemocněních často trápí, jsou bolesti hlavy, kloubů, svalů. Kromě dostatku odpočinku jsou vhodné i volně prodejné léky na tento typ obtíží. Často jsou k dostání v kombinaci s léky na horečku, a vy tak nemusíte uvažovat o možných kontraindikacích.