Šperky nemusí být vyrobené výhradně z drahých kovů. Spoustu parády nadělá i chirurgická ocel! Ta nejenom že nekoroduje, ale také je antialergenní. A cenově dostupná!
Šperky se vyrábějí z různých materiálů. Nejčastěji se jedná o zlato, stříbro, platinu a rhodium. Nejvzácnější z drahých kovů je pevná a odolná platina. Jejím příbuzným je rhodium, které se však většinou používá k potažení zlatých a stříbrných šperků. Ve všech případech jde o cenově náročnější modely, které si přeci jen nemůže dovolit každý. My ale máme šperky i pro ty s omezenějším rozpočtem. Z chirurgické oceli, kterou, je-li správně vyleštěná, na pohled nerozeznáte od platiny i bílého zlata.
Lesklá, odolná a lehká
Chirurgická ocel je lesklá, odolná a lehká zároveň. Primárně sloužila k výrobě chirurgických nástrojů (odtud také její název), ale brzy si jejích kvalit všimli i šperkaři, a rozhodli se jich náležité využít. Tato směs železa, uhlíku a chromu se totiž krásně leskne, k tomu je odolná a křehká zároveň.
Trvalý vzhled a barevná stálost
Další vlastností šperků z chirurgické oceli je, že si zachovávají trvalý vzhled, barevnou stálost i vysoký lesk (popřípadě mat). Aniž by byly extrémně náročné na údržbu. I když si jich v podstatě nebudete všímat, budou pořád stále jako nové.
Vybíráme šperky z chirurgické oceli
Při výběru šperků z chirurgické oceli se zaměřte především na jejich jakostní označení. Nejkvalitnější je ocel 316L, která nezrezaví, je antialergenní a celkově splňuje veškeré parametry na šperky dané evropskou legislativou. Například náušnice chirurgická ocel, které jsou k dostání na e-shopu arem.sk, jsou tak dokonale vyleštěné, že je na pohled nerozeznáte od šperků z drahých kovů.
Rozdíl v kvalitě minimální, v ceně značný
Podobnými kvalitami vynikají i svatební prsteny z chirurgické oceli, ať již hladké hladké či s kamínky. Ty si na pohled nezadají s prsteny z bílého zlata. Rozdíl v kvalitě i vzhledu je minimální, v ceně ovšem značný. Pokud tedy nemáte na rozhazování, svatební prsteny z chirurgické oceli rozhodně jsou řešením.