Akupunktura, baňkování a fytoterapie – právě to jsou tři základní kameny tradiční čínské medicíny. Zvláště o tom posledním však koluje mezi lidmi spousta mýtů. Pojďme se proto společně podívat na ty nejznámější z nich!
Mýtus: Čínská fytoterapie? Vždyť je to jen obyčejné bylinkářství!
Proč používat drahé exotické bylinky, když jich na našich stráních roste dost a dost? Pokud jste si také někdy položili tuto otázku, nejspíš tak úplně netušíte, co přesně čínská fytoterapie obnáší:
- Jde o techniku zdokonalovanou po tisíciletí především na císařských dvorech. Zatímco u nás byly bylinkářky ve středověku upalovány, v Číně k žádným významným ztrátám získaného vědění nedocházelo.
- Fytoterapie sleduje kromě účinných látek také kvalitu energie byliny, tedy zda zahřívá nebo ochlazuje.
- Bylinky se také dělí podle své povahy (mají celkem 4 – horká, teplá, studená a svěží), a rovněž podle chuti.
Čínská fytoterapie sleduje pohyb energie v těle a usměrňuje ho žádoucím způsobem. Této energii se říká čchi.
Mýtus: U terapeuta dostanu univerzální směs „na všechno.“
Většina čínských čajových směsí připravených z bylinek má značně hořkou nebo jinak nepříjemnou chuť. A právě zde je nutné hledat kořeny tohoto mýtu. Jinak jsou směsi vždy připravovány individuálně podle diagnózy pacienta, a pro lepší účinnost kombinovány ještě s dalšími opatřeními v čele s dietetickými a pohybovými doporučeními.
Mýtus: Čínská fytoterapie zná jen čaje.
Ano, odvary představují základní prvek léčby bylinkami. Kromě nich však můžete zakoupit i lisované tablety, kuličky, granulát nebo prášek. Koneckonců bylinky do snáze polykatelných tablet lisovali už lékaři ve staré Číně, tak proč byste se o tento komfort měli ochuzovat vy?
Kde vyzkoušet čínskou fytoterapii?
Dáváte přednost přírodní léčbě, ale nedaří se vám objevit toho správného odborníka? Vyzkoušejte přívětivé prostředí ordinace paní Bc. Evy Gembalové, která se o fytoterapii a čínskou medicínu komplexně zajímá už od roku 2009. Jistě budete příjemně překvapeni.