Spermie je samčí gameta, bez níž by nemohlo dojít k oplození vajíčka. Tak zní poněkud suchá definice fascinující a vysoce specializované buňky. Když trochu zapátráte, zjistíte o ní spoustu informací, které vám vyrazí dech. Nejzajímavější z nich jsme pro vás sesumírovali v tomto článku.
- Většina mužů může bez obav docházet na darování spermií, mají jich víc než dost. V těle se jich denně vytvoří kolem 70 až 150 milionů.
- Spermie může být nositelem chromozomu X, nebo Y. Šance na oplození vajíčka je u obou typů stejná.
- Chuť spermatu zřejmě nesouvisí s tím, čím se muž stravuje. Ačkoliv je mírně nasládlé, není v něm obsažena fruktóza.
- Nejvíce spermií se tvoří v zimě, nejméně naopak v létě. Neblahý vliv na jejich produkci však nemusí mít pouze přehřátí na slunci, ale také pravidelná horká lázeň. Měly by si to uvědomit páry, které přemýšlí o IVF. Na vině nemusí být neplodnost, ale špatné podmínky pro tvorbu spermií.
- Kvalitě spermií rozhodně neprospívá kouření. Zároveň je vhodné vyřadit z jídelníčku potraviny s vysokým obsahem toxinů a tuků. Zdravá životospráva jim naopak velmi prospívá.
- Některé ženy jsou na sperma alergické. Jedná se o poměrně vzácnou záležitost, která se projevuje zarudnutím či zánětem. Problém lze vyřešit snadno – použitím prezervativu.
- Pokud muž často ejakuluje, počet spermií se sice sníží, ale případnému početí by to vadit nemělo. V ejakulátu jich u zdravého jedince zbývá víc než dost.
- Nejvyšší koncentrace mužských pohlavních buněk připadá na první ejakulaci. V každé následující jich je o poznání méně. Spermie se k vajíčku řítí rychlostí cca 18-45 km/hod.
- Kvalitu tvorby spermií mohou ohrozit i nevhodně zvolené trenýrky. Těsné spodní prádlo zahřívá varlata, a navíc omezuje proudění krve.
- Ideální frekvence sexu pro početí dítěte je dva až třikrát týdně. Pokud si muž „udržuje“ spermie příliš dlouho, jejich výkonnost klesá.