S příchodem jara se vám pravděpodobně zdají okolní asfaltové cesty lemované rozkvetlými stromy a keři příliš lákavé na to, abyste nenasedli na kolo. Určitě nejste jediní, kteří tak přemýšlí. S více cyklisty na cestách jsou však také častější cesty do nemocnice kvůli zraněním. Než tedy znovu nasednete na sedadlo, měli byste vědět, jak se co nejlépe ochránit.
Jaká jsou nejčastější zranění při pádu z kola?
MUDr. Madsen v rozhovoru s University of Utah říká, že nejčastější zranění při pádu na kole jsou tržné rány, zlomeniny a poranění hlavy.
Poranění hlavy
Podle vědeckého článku Bicycle-Related Injuries zveřejněného v American Family Physician utrží 22-47 % cyklistů při nehodě poranění hlavy. Zranění hlavy jsou také důvodem, proč je až 60 % nehod na kole smrtelných.
Přilba na kolo je tedy nepostradatelnou součástí vaší výbavy. Podle už zmíněného článku snižují helmy riziko vzniku poranění hlavy o 74-85 %. Nikdy vám však neposkytnou absolutní ochranu, proto byste měli být na cestách ostražití.
Zlomeniny
Při pádu z kola se nejčastěji láme předloktí nebo klíční kost. Klíční kost se vám může zlomit zejména u nehod, kdy dopadnete na rameno.
Zlomeninám se dá jen těžce předejít vybavením, hlavně pokud špatně dopadnete. Můžete se však například ujistit, že je vaše kolo dobře seřízené, abyste se vyhnuli nehodám kvůli brzdám nebo jiným poruchám.
Špatné seřízení kola vám navíc může způsobit dlouhodobější bolesti, pokud na kole jezdíte často.
Tržné rány
Tržné rány, odřeniny a modřiny jsou ta nejméně závažná zranění, která si můžete po pádu odnést. Některé rány však mohou být hluboké a vyžadovat stehy, proto je dobré snažit se ochránit ty nejrizikovější místa. Měli byste vlastnit například chrániče na kolena nebo chrániče loktů.
Po každé nehodě je nutné, abyste nic nepodcenili a nechali se v případě potřeby vyšetřit od lékaře.