O vlivu Měsíce na člověka koluje množství mýtů, teorií a legend. Kterým z nich se dá skutečně věřit? Historky a mýty o magické síle Měsíce jsou staré asi jako lidstvo samo. Dnes nás však namísto vlkodlaků máta strach z toho, že si nebodaj ostříháme vlasy v den, který na to podle lunárního kalendáře není vhodný. A co ještě takový úplněk? Někteří lidé si už týden před ním dělají zásobu prášků na spaní a raději nevycházejí na ulici ze strachu před zvýšeným počtem nehod, vražd a zvířat poblázněných silou luny. I když zůstat doma také nemusí být bezpečné – během úplňku prý stoupá i počet sebevražd a epileptických záchvatů. Co z těchto pověr však stojí na ověřených faktech a co jsou pouze babské řeči a pohádky marketingových expertů?
Jak je to se silou Měsíce
Častým argumentem, „dokazujícím“ vliv Měsíce na lidské tělo je fakt, že právě on zvedá oceány a zapříčiňuje příliv a odliv. A protože náš organismus je ze 75% tvořen právě vodou, musí mít přece Měsíc vliv i na nás! Nebo ne? Odliv a příliv oceánů je důsledkem gravitační síly Měsíce, která však nemá téměř žádný vliv například na hladinu jezer, protože jejich plocha je mnohem menší než plocha oceánů. A když jsou jezera na to, aby se na nich nějak projevila gravitační síla Měsíce příliš malé, což pak voda v našem organismu? Vědci vypočítali, že gravitační síla Měsíce působící na nás je přibližně 12 milion krát slabší než síla, kterou působí například matka na dítě, které drží v náručí. Takže žádný strach, odliv a příliv v našem těle se nekonají.
Co říkají výzkumy
Do dnešního dne se uskutečnilo množství studií a výzkumů zaměřených na vliv Měsíce na člověka, většina z nich nenašla žádnou spojitost mezi Měsícem a zkoumanými jevy. Ty, co přece přinesly pozitivní zjištění se následně nepodařilo reprodukovat nebo v nich byly objeveny zjevné nedostatky metodologie.
Realizovali například studie zkoumající množství nehod, epileptických a astmatických záchvatů, násilných činů, nehod nebo napadení člověka zvířetem v různých měsíčních fázích. A výsledek? Psi koušou stejně, ať je úplněk nebo ne, pacienti psychiatrických léčeben jsou neklidní i když je Měsíc v novu a nehody se stávají každý den. A co řeči policistů a pracovníků záchranných služeb o tom, že právě v době úplňku jsou nehody jakési „podivnější?“ Inu, přiznejme si, když něčemu věříte, často vidíte věci právě tak, jak je vidět chcete. A sto krát opakované se stává pravdou …
Dokonce ani rozšířené tvrzení, že menstruační cyklus žen je propojen s tím měsíčním se nepotvrdily. Ideální menstruační cyklus přece trvá 28 dní, dokud Měsíci trvá cesta kolem země 29,5 dne. Navíc každá žena menstruuje v jiném čase, takže ani výpočty plodných dnů podle Měsíce nemají v podstatě žádný smysl.
Přece na tom něco bude
Jediné, co se vědcům podařilo obhájit, je vliv Měsíce na kvalitu našeho spánku. Tvrzení, že během úplňku se spí hůře se skutečně zakládají na pravdě. Světlo totiž „zabíjí“ spánkový hormon a jasný Měsíc, který vám v noci svítí rovnou do obličeje může způsobit neklidný spánek. No pokud žijete ve městě, máte „úplněk“ za oknem prakticky každou noc, světla lamp mají totiž úplně stejný efekt. Ještěže existují žaluzie.
Věřte, nevěřte
I když moderní věda zatím nedokázala žádný významný vliv Měsíce na chování nebo zdraví lidí, jisté je, že život na Zemi přece jen ovlivňuje – minimálně v živočišné říši. No jestli si podle lunárních fází vybírat vhodný den na barvení vlasů, zahájení diety nebo večerní procházku parkem si už musíte zvážit sami …
Zdroj: ZOZNAM.SK