Termokamera, často zvaná i jako infrakamera je stále více oblíbenou součástí potřeb ve stavebnictví. V článku se dozvíte, jak kamera funguje a k čemu může býtvyužívána.
O infračerveném záření
Tepelné zobrazení je bezkontaktní technologie, která měří infračervené vlnové délky emitované z různých objektů a zobrazuje tyto informace o teplotě formou obrazu. Obraz obsahuje barevnou paletu, která představuje teplotní rozsah různých částí zobrazeného obrazu. Horká místa nebo zvýšení teploty indikují možné problémy nebo poruchy.
Termovizní kamera a další produkty fungují na základě skutečnosti, že všechny objekty, které mají teplotu nad absolutní nulou, emitují teplo. Tyto vlnové délky jsou velmi dlouhé a nemohou být detekovány lidským okem. Tyto části elektro-magentického spektra mohou být vnímány jako teplo a jsou známé jako infračervené vlnové délky. Čím teplejší objekt je, tím více jde vidět infračervené záření.
Jak funguje termokamera?
Energie, kterou předmět vyzařuje, je zachycena optikou na infračervený detektor. Detektor odešle tuto přijatou informaci senzoru pro zpracování obrazu pomocí složitých algoritmů. Senzor převede tato data na snímek, který se zobrazuje na LCD obrazovce termokamery. Každý pixel obrazu je měřítkem teploty v různých bodech. Například pokud je rozlišení obrazu fotoaparátem 60 x 60 pixelů, pak je ekvivalentní použití přibližně 3600 infračervených teploměrů používaných současně.
Výhody termokamery
• Pomocí termokamery můžete detekovat úniky vzduchu, plynu a dokonce tepla – díky ní zjistíte možné nesrovnalosti v izolaci.
- Snadno rozpozná vlhkost – její funkce se využívají zejména ve stavebnictví.
- Kontroluje tepelné izolace zásobníků a rozvodů tepla.
- S infrakamerou můžete měřit spínací stanice a rozvodny VN.
- Kontroluje vzduchotěsnost obvodových plášťů budov.
Nevýhody termokamery
- Přesné měření teploty je bráněno rozdílnými emisemi a odrazy od povrchů.
- Termální zobrazovací kamery nejsou vhodné pro používání pod vodou.