Ztráta partnera je sice bolestnou etapou, ale po několika měsících až letech si už nevzpomenete. Vedle vašeho boku se objeví partner nový a myšlenky na toho původního už dávno zavál prach minulosti. Dítě však na tuto ztrátu jednoho z rodičů nikdy nezapomene a ponese si jí sebou po celý život. Podle odborníků se jedná o velký psychický šok ovlivňující paměť a celkovou inteligenci.
Emoce a IQ
Sledování subjektů přineslo zajímavé zjištění. Dlouhodobě chybějící rodič má vliv na vývoj mozku. Především pak na část související s pamětí, emocemi a v neposlední řadě s inteligencí.
Nezáleží na tom, zda chybí muž nebo žena. Zrání mozku je v takovém schématu naprosto nedostatečné a dítě pozvolna upadá do labilního sevření s následkem zhoršené paměti a IQ. Ke spuštění těchto negativních reakcí postačí i půlroční absence nebo dlouhodobý pobyt u babičky s dědou. Odlišná mozková frekvence, priority a zásady prarodičů většinou nekorespondující s moderní dobou dokážou mozkovou aktivitu a vývoj dětské inteligence výrazně zpomalit.