Pokaždé, když si ze svého šatníku berete pohodlné a čisté spodní prádlo, vás nejspíše ani nenapadne, jak dlouhou cestu má tenhle kousek oblečení za sebou. A ne vždy bylo tak pohodlné, jako dnes.
Ochrana před úrazem
Kdysi dávno nenosili lidé žádné spodní prádlo, což s sebou samozřejmě neslo větší riziko úrazů i chladu. Ve starověku se tak nosila bederní rouška, tedy spíše kus bavlněné látky omotaný kolem těla. Jejím úkolem bylo chránit svého nositele právě před možným úrazem. První spodky se objevily až s vynálezem kalhot kolem 13. století, kdy muži začali vrstvit kalhoty na sebe. V začátcích byly spodky dlouhé od pasu až do půli lýtek a teprve časem jim přibyl i poklopec. Pánské spodní prádlo mělo v tuto dobu chránit nikoli nositele, ale svrchní část oděvu. Volné a dlouhé spodky se pak začaly zkracovat a zužovat, u šlechticů je pak u mužů nahradily punčochy. A zatímco pánové se cítili relativně pohodlně, dámy bojovaly s korzety a šněrovačkami ve snaze mít co nejužší pas a bujný dekolt.
Pohodlí nadevše
Až do začátku 20. století už spodní prádlo moc velkými změnami neprošlo, ale nový trend je opět zvětšil, zakrývat musely spodky co nejvíce kůže. Naštěstí tato móda neměla dlouhé trvání a došlo opět na zkracování. Navíc se do popředí už dostávalo i pohodlí při nošení. Dámy zahodily korzety a nosily odděleně kalhotky a muži oblékali plátěné trenýrky. Díky inovativnímu nápadu Jacoba Golomba v roce 1925 přibyl pro boxery k trenýrkám kožený pás, který pomáhal udržet je na svém místě při jakémkoli pohybu, tréninku i zápase. A právě tento nápad stál za vyššími lemy u pánského spodního prádla, tak, jak je známe dnes. Oblíbené pánské boxerky s upnutým střihem a vyšším, pohodlným lemem v pase mají po celém světě mnoho spokojených nositelů.
Neumíme si dnes už ani představit, jak nepohodlné muselo být prádlo v jeho začátcích. Dnes je příjemný materiál a pohodlný střih základem kvalitního spodního prádla.