Akné je často považováno za problém dospívajících, ale stále více dospělých se s ním také potýká. Pupínky a červená pokožka mají vliv na vzhled, ale rovněž na sebevědomí a celkovou psychiku.
Akné není jen o kráse, je nutné si uvědomit, že se jedná o chronické zánětlivé onemocnění, které může zanechat trvalé jizvy. To je důvod, proč je klíčové zaměřit se nejen na správnou péči o pleť, ale také na celkovou změnu životního stylu. Akné totiž není spojené jen s hormonální nerovnováhou, ale výrazným faktorem jeho vzniku je nezdravý jídelníček, nedostatečný spánkový režim, stres a vnější faktory včetně slunění či smogu.
Proč se akné objevuje i v dospělosti?
„Akné se přece týká jen puberťáků.“ Tohle tvrzení je obrovským mýtem, přestože se nejčastěji objevuje právě v době dospívání. Na pupínky, černé tečky nebo zarudnutí trpí asi 90 procent teenagerů, spouštěčem jsou hormonální změny. Bohužel ani po dosažení dospělosti akné, jak mávnutím kouzelného poutku nemizí, u žen se objevuje akné v době menstruace, v těhotenství, v šestinedělí nebo v menopauze nejen na obličeji, ale i na zádech, v dekoltu či na rukou. S rostoucím věkem se pleť stává citlivější na vnější vlivy, přičemž potíže s pokožkou mohou mít i senioři.
Základem je správné čištění pleti
Jak udržet akné pod kontrolou? Nezbytné je pravidelné a důkladné čištění pleti, rutina je základem, přičemž se musí čistit dvakrát denně – ráno a večer. Jaké přípravky jsou vhodné? Rozhodně jemné a neobsahující alkohol, kyselinu salicylovou nebo agresivní chemikálie, protože tyto složky by mohly ještě více narušit kožní bariéru, a ještě zhoršit stav pleti. Oslabená svrchní vrstva více inklinuje k rozšíření infekce do dalších míst, záněty se mohou prohloubit do cyst a způsobit zjizvení. Používání řady Sébium, je jednou z možností, jak odstranit jizvy po akné, důležité je ale o pleť pečovat, aby vůbec nevznikaly.
Výživa je základ
Důkladné čištění pleti a zbavení pokožky nadměrného množství kožního mazu je nezbytné, pokud se chcete zbavit akné navždy, je nutné ještě změnit životní styl včetně jídelníčku. Strava má zásadní vliv na stav naší pleti. Konzumace tučných, sladkých a vysoce průmyslově zpracovaných potravin, jako jsou hranolky, pizza, hamburgery, slané snacky či sladkosti, přispívá ke vzniku zánětů a zhoršuje celkový vzhled pleti. Naopak zdravá strava bohatá na obiloviny, zeleninu, ovoce, libové maso a vejce je klíčem k zářivé a odolné pleti. Zapomenout se nesmí ani na dostatek vitamínů, zejména vitamínů C a E, a minerálů, jako je zinek.
Méně stresu i méně slunění
Málokdo si uvědomuje, že kůže je vnějším orgánem lidského těla a ovlivňují ji podobné faktory jako jiné orgány. Na vzhled pokožky má dopad dlouhotrvající stres i nedostatek fyzických aktivit na čerstvém vzduchu. Při nedostatečném spánkovém režimu nemá pokožka čas na regeneraci, je oslabená a náchylnější k akné. Dalším výrazným činitelem, který způsobuje vznik akné, jsou UV sluneční paprsky, které jsou nebezpečné s ohledem na onkologická onemocnění, ale přispívají i k předčasnému stárnutí pleti a oslabují pokožku, proto je nutné kůži ošetřovat při pobytu venku pomocí přípravků s vysokých ochranným faktorem (SPF 50+).