Jakoby těch poruch spánku nebylo dost, všude se to hemží insomnií, hypersomnií, narkolepsií či náměsíčností. Člověk by řekl, že už nás žádná nová nemoc nemůže překvapit. Ale opak je pravdou, může. Američtí vědci se loni zasloužili o popsání zbrusu nové spánkové poruchy, kterou nazvali ortosomnie. Pojďme se s ní seznámit.
Název ortosomnie pochází z řečtiny a vznikl spojením slov „orthos“ = správný a „somnia“ = spánek. Podstatou poruchy je to, že se pacienti stanou závislí na měření kvality svého spánku a snaží se ho neustále zlepšovat a přivést k dokonalosti.
Ještě před pár lety by nikdo neřekl, že se z toho může vyklubat takový fenomén. Umožnila ho dnešní moderní doba a relativní dostupnost přenosných měřících zařízení. Vždyť chytré hodinky, které vám každé ráno řeknou, jak dlouho a kvalitně jste spali, si dnes pořídíte od několika stovek.
Paradoxem je, že čím více se lidé snaží dosahovat lepších spánkových výsledků, o to hůře spí. Jsou neustále vystresovaní, protože podle hodinek nespí dost dlouho, nedej bože aby spali méně než 50% uživatelů. No koho by to nestresovalo. J Mnohdy si postižení přivodí jinou spánkovou nemoc, nejčastěji nespavost, a potýkat se musí s oběma.
Navíc je velkým problémem statistik fakt, že se jim nedá věřit. Měřící algoritmy jsou nepřesné a mají tendenci spánková data nadhodnocovat. Jako lehký spánek počítají i to, kdy jen ležíte v posteli a čtete si.
A tady mají postižení zaděláno na další problém, kterému velmi snadno podlehnou. Ve snaze dosáhnout lepšího spánkového výsledku, tráví v posteli více času, než skutečně potřebují. Narušují si tak vhodnou spánkovou hygienu, díky níž snáze usínáme a kvalitněji spíme.
Důkazem budiž výsledky obsáhlé případové studie vypracované týmem amerických vědců publikované v odborném časopise JournalofClinical Sleep Medicine. Obšírně pozorovali tři pacienty, kdy všichni podlehli zmíněnému porušení spánkové hygieny. O koho ve studii šlo?
- 40 letého muže, který si ve dnech, kdy spal v noci méně než 8 hodin, stěžoval na podrážděnost, nesoustředěnost a horší paměť. Jinak spal průměrně 7 hodin 45 minut!
- 27 letá žena podstoupila měření spánku v odborné laboratoři, kde jí potvrdili, že na svůj věk spí nadmíru kvalitně. Její hodinky však tvrdily, že trpí nedostatkem hlubokého spánku a ona věřila více jim než lékařům.
- 65 letého muže, který po roce a půl měření vysledoval, že jen nechrápe, ale trpí spánkovou apnoe, porucha, při níž během spánku dochází k zástavám dechu.
Z posledního příkladu je patrné, že měření dat může být i užitečné. Nesmí se to s ním ale přehánět. Kvalitnější spánek vám daleko spíše přinese šálek teplého čaje, ruční psaní spánkového deníku, dostatečná únava, ideální podmínky v ložnici a především to, když budete místo aplikace poslouchat své tělo.
Za žádnou cenu na noční stolky nepatří mobilní telefon nebo ty vaše v poslední dobou chytré hodinky s měřákem ekg a já nevím čeho všeho. Veškeré signály – a ideálně i elektřinu, musíte odstranit z místnosti, ve které se nacházíte během noci. Jinak si vážně poškodíte vaše vnitřní senzory.
To naprosto souhlasím že tělo vám dá signál když není něco v pořádku, v jakých koliv případech ať už zdraví ,spánek nebo nějaké jiné problémy. A při spánku záleží hlavně na klidu, a prostředí ve kterém spíte, a na čem taky spíte jestli někde na gauči, nějaké nafukovací matraci a nebo třeba na takové https://eco-matrace.cz/69-levne-matrace matraci a nebo na nějaké speciální ortopedické matraci. A taky záleží na druhu matrace.