Léto pomalu klepe na dveře a s tím i související přezouvání pneumatik. Pokud jste zjistili, že další sezónu už nezvládnou, není důvod staré zbytečně skladovat ve sklepě nebo na půdě, případně je vyhazovat do lesa, natož pak někde pálit. Co tedy s nimi? Možností je spousta.
Proč pneumatiky nevyhazovat a nepálit
Pneumatiky obsahují velké množství látek, kterou mohou být při nesprávné likvidaci škodlivé pro životní prostředí. Rozklad těchto látek by jinak v přírodě trval minimálně desítky let. Vytváření černých skládek je navíc považováno za trestný čin.
Při pálení pneumatik dochází k úniku toxických a syntetických plynů do ovzduší. Hlavním rizikem je pro člověka únik oxidu siřičitého, který má zejména za následek poškození plic. Dále dochází ke kontaminaci vody a půdy.
Recyklace a znovupoužití
Za zářný příklad znovupoužití se považuje tzv. protektorování, které spočívá v oškrábání bočnice a běhounu a následném nanesením nové pryže. Další variantou je využít staré pneumatiky na dětských hřištích ve formě houpaček nebo prolézaček.
Z hlediska materiálového využití se pneumatika roztřídí do tří složek na textil, ocelové kordy a gumy. Textil se dá využít do izolací, ocelová výztuž se zase hodí do hutnického průmyslu. Gumy se zpracovávají do gumového granulátu, který slouží jako povrch na hřištích.
Kam tedy s nimi
Za pomoci Ministerstva životního prostředí vzniklo v České republice přes tisíc míst zpětného odběru, kam lze použité pneumatiky zavést bez ohledu na značku. Výhodou je také, že likvidaci již kupujete v ceně produktu. Dalšími možnostmi jsou dále sběrné dvory a autoservisy.
Ze zákona je letní pneumatika sjetá ve chvíli, kdy hloubka dezénu dosáhne menší úrovně než 1,6 milimetru. V takovém případě je nutné staré nepoužívat a vybrat nové pneumatiky. Do nedávna bylo poměrně složité se starých pneumatik zbavit, což v současné době už neplatí.