Dřevo se používalo jako prostředek k zajištění tepla již od pravěku. A nejinak je tomu i v dnešní době. Štípané palivové dřevo je totiž nejenom nejlevnější, ale také nejekologičtější variantou vytápění domů a bytů. Používá se jak do kotlů, tak do domácích krbových kamen. Stačí jen vybrat to správné dřevo.
Štípané palivové dřevo
Jak již název vypovídá, tenhle typ dřeva koupíte již naštípaný, takže vám odpadne ta příšerná práce s jeho zpracováváním. Nejčastěji se prodává ve velikosti 33 a 50 cm. To také znamená velkou výhodu při jeho uskladňování. Je dobré, že při štípané palivové dřevo schne rychleji než nenaštípaná kulatina, což vám zajistí větší výhřevnost, protože bude obsahovat menší procento vody. Samozřejmě za předpokladu, že máte dřevo správně uskladněno.
Jak skladovat štípané palivové dříví?
Při skladování palivového dřeva je nejdůležitější dodržet, aby jím mohl cirkulovat vzduch. Není tedy vhodné toto dřevo skladovat v uzavřených garážích či ve sklepě. Jednoduše by vám tak mohlo navlhnout, a následně shnít. Nejvhodnější je uskladnit dřevo do venkovního přístřešku, a to nejlépe na místě, kde alespoň nějakou část dne svítí sluníčko. Skladujte kůrou dolů, aby do něj mohl jednoduše proudit vzduch.
Jaké dřevo je nejlepší na topení?
Palivové dřevo se rozděluje na dvě základní skupiny:
- Měkké dřevo – hoří rychleji, a proto je vhodné na přípravu třísek na podpal či jako krbové dřevo.
- Tvrdé dřevo – má lepší a stabilnější výhřevnost. Nejoblíbenější je březové a bukové palivové dřevo.
Výhřevnost dřeva samozřejmě závisí na jeho vlhkosti. Ta by se měla pohybovat kolem 25 % a níž. Měli byste tak používat pouze správně proschnuté dřevo – každé z nich totiž schne jinak dlouho, většinou je to kolem 2 let.
Suché palivové dřevo je prostě nejlepší volbou vytápění domova.