Každý zřejmě ví, že bez erekce není možný sex. A ten bývá základem spokojeného vztahu. Ale také předpokladem rozmnožování. Bez erekce totiž není možné dosažení orgasmu ani početí dítěte. Ve většině případů se však jedná o řešitelný, tedy léčitelný problém.
Problémy s erekcí jsou u mužů poměrně častým jevem. Jen v Čechách je přiznal každý druhý muž. Na vině často bývá stres, který se v současné době nevyhýbá všem věkovým kategoriím. Svou troškou do mlýna však přispívá i nezdravý životní styl, především kouření, nadměrná konzumace alkoholu, ale také fastfoodové stravování a přejídání se.
Co to je erekce?
Na začátek trošku medicínské teorie. Pojmem erekce rozumíme ztopoření pyje, k němuž dochází v rámci reakce na sexuální vzrušení nebo mechanické dráždění. Pyj obsahuje tři válce erektilní tkáně bohatě protkané sítí krevních cév kontrolovaných apinálními (páteřními) nervy. Během erekce se tyto cévy rozšiřují, umožňují větší průtok krve pod vyšším tlakem, a tkáň se v důsledku toho plní krví. Svaly kolem cév se poté kontrahují, brání zpětnému odtoku krve, a tak erekci udržují po delší dobu.
Problémy s erekcí nepřehlížejte!
Jakékoliv problémy s erekcí je vhodné začít řešit v jejich zárodku. Jejich přecházení většinou stav zhoršuje a navíc se často negativně projevuje na mužově psychickém stavu. Základem úspěchu je stanovení objektivní příčiny poruchy erekce. Tedy, zda za nimi stojí únava, stres, alkohol či nevhodná strava.
Erektilní dysfunkce a vážná onemocnění
Vhodné je také vhodné vyloučit vážné onemocnění, jehož projevem může být právě poruchy udržení erekce. Tou se projevují například Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Poruchy erekce však mívají i kardiaci či dlouhodobí uživatelé antidepresiv a léků na vysokých tlak.
Buďte na tom jako za mlada
Druhým krokem pak je zjištěnou příčinu odstranit. Tedy pokusit se stres zmírnit, přestat kouřit, začít cvičit a „zdravě“ se stravovat. Na nějaký čas z jídelníčku vyřadit bílý cukr i mouku a naopak do něj zařadit ryby, ovoce a zeleninu. Pomoci ovšem mohou i speciální doplňky stravy. A pokud je na vině onemocnění, pak nasadit efektivní léčbu. V tomto případě je samozřejmě nezbytné řídit se pokyny ošetřujícího lékaře.