I když si mnoho lidí myslí, že po absolvování autoškoly se automaticky stávají dobrými řidiči, opak je pravdou. Autoškola je totiž jednou z nejlehčích zkoušek a rozhodně vás nezvládne připravit na všechny situace, které se mohou na silnici stát. Na co si tedy jako řidič – začátečník dávat pozor?
Sbírejte zkušenosti
Největší chybou, které se mnoho lidí po autoškole dopouští, je odložení řidičského průkazu do šuplíku. Pokud se totiž budete bát hustého městského provozu, silného deště nebo náledí, nikdy nenasbíráte dostatečné zkušenosti, které z vás udělají dobrého řidiče. Nebojte se tedy sednout do auta a vyrazit na cestu i v podmínkách, které nejsou zcela ideální. Pak se totiž nemusíte bát, že v krizových situacích zareagujete chybně. Pamatujte, že trénink dělá mistra.
Spěchejte pomalu
Dodržování dopravních předpisů by mělo být naprostou samozřejmostí každého řidiče. V praxi to bohužel však vypadá mnohdy zcela jinak. Netýká se to však pouze vysoké rychlosti – naopak mnohé studie potvrzují, že pomalá jízda může být stejně nebezpečná jako ta zbytečně rychlá. Jestliže si však nejste za volantem příliš jisti, jezděte takovou rychlostí, která vám dovolí pružně reagovat na dopravní situaci. Jen tak se vyvarujete zbytečným nehodám.
Poznejte vaše auto
Znát dokonale vlastní vozidlo je základní předpoklad pro bezpečnou a plynulou jízdu. Každé auto je trochu jiné a jinak reaguje v různých situacích. Svoji jízdu mu pak musíte přizpůsobit. Rozhodně nepřekračujte limity jak svoje, tak ani vašeho automobilu. Pravidelně také kontrolujte jeho technický stav. Ojeté pneumatiky, špatně seřízené brzdy nebo poškozená řídící jednotka – to vše může mít na fatální důsledky. Nezapomínejte také svoje auto zabezpečit proti zlodějům. Odcizení vozidla se může přihodit každému, kdo jej negarážuje. Přitom stačí pouze imobilizér, GPS lokátor nebo montáž autoalarmu a všem těmto nepříjemným situacím se můžete lehce vyvarovat.