Kryptoměny jsou skloňovaným pojmem už více než 10 let, přesto o nich určitě nevíte všechno. Věděli jste, jaké existují druhy kryptoměn, kde se vlastně tyto virtuální peníze vzaly a co všechno je možné si za ně koupit? Inspirujte se a zkuste si koupit svůj první bitcoin.
1) Jak vydělat
Hodnota bitcoinů stále stoupá a tento růst láká k obchodování s kryptoměnami. Strategie je přitom jasná, pokud chcete co nejvíce vydělat, měli byste nakoupit bitcoiny při jejich propadu a držet je do té doby, až než jejich cena opět vzroste. Poté je ideální čas na prodej za mnohonásobně vyšší cenu.
2) Druhy kryptoměn
Kromě samotných bitcoinů, které jsou pro většinu „těžařů“ již známým pojmem existují také další druhy kryptoměn. Mezi ně patří například Litecoin, dále SiaCoin, Lisk, Komodo, Dash nebo třeba Monero. Veškeré tyto kryptoměny jsou virtuální měnou a je možné najít dlouhodobé grafy jejich vývoje.
3) Jak to funguje
Krytpoměnou se rozumí virtuální peníze, na které si osobně nesáhnete a máte je uloženy nejčastěji ve virtuální peněžence na disku, na flashdisku nebo přímo ve vašem počítači. Jedná se o měnu, která je založena na decentralizovaném systému. Obchody s kryptoměnami probíhají na specializovaných webových stránkách, obchodních platformách a virtuálních směnárnách.
4) Bezpečnost a jistota
Při koupi libovolného počtu bitcoinů si je můžete uložit ve svém počítači, ve zmíněné peněžence nebo virtuální směnárně. Pokud si však kryptoměny uložíte na osobním disku nebo jiném paměťovém médiu, dejte si pozor, abyste jej neztratili. I to už se v minulosti stalo a dotyčný tak přišel o více jak milion korun.
5) Výhody kryptoměn
Mezi největší výhody kryptoměn patří hlavně decentralizace měny, tedy virtuální peníze nejsou ovládány žádnou z bank ani jiných finančních institucí. Krytpoměny nejsou nijak státně kontrolované. Veškeré hodnoty tak tvoří „těžaři“ svým nákupem a prodejem bitcoinů.
6) První měna
V minulosti se stal první krytpoměnou zmíněný bitcoin. Ten vznikl v roce 2009. Do dnešního dne se odhaduje, že na světě existuje konečné množství bitcoinů, které se pohybuje okolo 21 milionů. Podle propočtů se tak odhaduje vytěžení této měny až do roku 2140.
7) Těžební stroje
Bitcoiny se získávají také pomocí složitých matematických operací, která je nazývána „těžba bitcoinů“. Je zapotřebí počítač s opravdu skvělým výkonem a velmi rychlým připojením. Nejlepší počítače pro těžbu se nachází v Číně.
8) Co si koupit
Nejvtipnější nákup pomocí virtuální měny se uskutečnil v roce 2010. V této době byly koupeny dvě pizzy za zhruba 10 000 Bitcoinů, o necelých 8 let později se hodnota transakce vyšplhala zhruba na 400 milionů korun.