Snad žádné jiné téma není tak často bráno na mušku jako dodržování pitného režimu. Obzvlášť teď v létě jsme doslova bombardování všemožnými doporučeními kolik, čeho a kdy vypít. Kde leží pravda a co jsou jen dosud nepřekonané mýty?
K pití jedině voda
Základ pitného režimu by samozřejmě měla tvořit obyčejná neperlivá voda. Nemusíte ale kvůli tomu tahat balíky lahví z obchodu, kvalitní životadárnou tekutinu získáte doma pouhým otočením kohoutku. Chcete-li mít jistotu, že neobsahuje žádné škodlivé látky, namontujte na kohoutek filtr na vodu. Ten zlepší její kvalitu, zbaví ji sedimentů a doupraví její chuť, což se následně pozitivně podepíše i na nápojích a pokrmech z ní připravených. Vodní filtry seženete v mnoha variantách, nechcete-li, aby byly vidět, pořiďte si filtry na vodu pod dřez. Pitný režim by však neměla tvořit jen voda. Tělo potřebuje také vitamíny a minerály, zkuste proto v menším množství zařadit i lehké minerální vody, slabé bylinkové čaje nebo kvalitní zeleninové šťávy. Obzvlášť teď v létě je čerstvých šťavnatých plodů všude dostatek, proto by byla škoda je nevyužít.
Za tloustnutím stojí nedostatek vody
Možná to zní trochu paradoxně, ale je to tak, nedostatek vody může i za přibývání na váze. Tělo je totiž prozíravé, a tak si to málo, které mu dopřejete, šetří na horší časy. Zadržuje ji a snaží se s ní zacházet co nejúsporněji, aby vystačila na všechny důležité procesy, které se bez ní v našem těle neobejdou. Cítíme se tak oteklí, odulí, objevují se otoky končetin, ale i nevzhledná celulitida nebo nadměrné pocení. Chcete-li být fit a ještě se zbavit nadbytečných kilogramů, pak si správný pitný režim pečlivě hlídejte. Do jídelníčku nezapomeňte zařadit také ovoce a zeleninu, které obsahují dostatek vody, třeba meloun, okurek, rajče, cukety, meruňky nebo broskve.
Pijte, i když nemáte pocit žízně
Může se stát, že vás organismus na nutnost příjímat tekutiny neupozorní a je nutné pít aniž byste žízeň pociťovali. Obzvláště pozor bychom si měli dávat s přibývajícím věkem, k dehydrataci může docházet snáz a rychleji a důsledky v podobě akutních či chronických zdravotních problémů na sebe pak nenechají dlouho čekat. Pokud pitný režim podceníte, dostaví se únava, bolest hlavy, vyšší tlak, potrápit mohou i svalové křeče. Starší lidé a senioři by měli vypít 20 ml na 1 kilogram váhy za den – v produktivním věku je to pak 30 ml.
Mějte tedy na paměti, že bez vody se nedá žít a voda je důležitým faktorem, který má vliv na bezproblémová fungování našeho organismus a náš celkový zdravotní stav.